Digital Sigorta Sektöründe Evden Çalışma,

İki aydır hayatımıza en fazla yer eden kavram pandemi oldu. Bir çoğumuz bu sözcüğü duymaktan bile sıkıldı. Fakat bir gerçek var ki hayatımız artık buna göre şekillendi ve yeni dünyada tüm iş planlarımızı da artık bu tarz gelişmelere göre planlıyor olmak durumunda olduğumuzu anladık.

Sigorta sektörü açısından baktığımızda şirketlerin beklenmeyen bu durum karşısında ciddi anlamda hızlı aksiyon aldıklarını, ciddi herhangi kayıp yaşamadıklarını hatta sürece en hızlı adapte olan sektörler arasında yer aldığını söyleyebiliriz.

Evden Çalışma’nın Sürdürülebilirliği:

Değişen dünya düzeninde bir sonraki evden çalışma gerektiren durumlar için belki de yaşananlar bir altyapı oluşturdu demek mümkün.

Peki şirketler normalleşme sürecinde evden çalışmaya devam mı edecek yoksa yine ofislere mi dönecek henüz birçok şirket için bu durum net değil.

Sosyal anlamda baktığımızda evden çalışma insanları psikolojik olarak oldukça zorlamaya başladı. Zorunlu olmayan durumlarda hayatın tamamının eve sığdırılması insanlar ve aileleri üzerinde olumsuz sonuçlar doğuracağı kanaatindeyim.

Bu durumda da insanların iş motivasyonlarını olumsuz yönde etkileyecektir diye düşünüyorum. Fakat gerçek olan diğer bir konu da şu ki; belki zorunlu hal olarak değil ama işin doğal gereksinimi gereği ofis dışında da çalışabileceğimizi öğrendiğimiz için bazı sektörler ya da birimler için büyük büyük ofislerin gerekliliğinin de çok şart olmadığı anlaşıldı.

Bir X kuşağı insanı olarak, sosyalleşme, ziyaretler, ofis ve ekip çalışması bence iş motivasyonunu her zaman ayakta ve diri tutacaktır. Diğer taraftan Y ve Z kuşağı açısından bakıldığında ise hızlıca gelişen digitalleşme geleceğin temelini oluşturması da kaçınılmaz bir gerçek.

 

Sigorta Sektörün’de Digitalleşme:

Sigorta sektörü açısından bakıldığında ise; Süreç öncesi digital sigortalığı konuşuyor, geliştirmeye çalışıyor ve hatta artık uygulamaya geçmişken pandemi sürecinde konu inanılmaz hızlı bir şekilde ilerledi. Bundan sonraki süreçte ve yeni gelen neslin de hayat tarzına bağlı olarak en azından paket ürünler için digital tarafın çok daha etkin olacağı kanaatindeyim.

Birçok teknoloji şirketinin bu dönemde hızla yol aldıklarını ve hazırlıklarını tamamladıklarını düşünüyorum. Sigorta şirketlerinin de bundan sonra alacakları pozisyonu tam olarak buna göre belirlemeleri gerekliliğinin doğacağı kaçınılmaz olacaktır.

NİLAY UYGUR.

Sigortacı’nın Güncesi

Digital Sigorta Sektöründe Evden Çalışma