Aurora Borealis olarak da bilinen Kuzey Işıkları, Finlandiya Laponyası’nda yılda yaklaşık 150 gece görünür. Rovaniemi’de, büyüleyici astral şov, Ağustos ortasından Nisan başına kadar şehrin içinde ve çevresinde görülebilir.
Rovaniemi’deki Kuzey Işıkları’nı Nasıl Görebilirim?
Büyülü fenomeni yakalamak, açık ve karanlık gökyüzü ve sokak lambaları ve neon tabelaları gibi ışık kirliliğinden etkilenmeyen bir izleme noktası gerektirir. Rovaniemi’de, iyi bir yer bulmak için şehir merkezinden uzaklaşmak zorunda değilsiniz güçlü Auroras, yapay ışıktan kaynaklanan parazitlerle bile görülebilir.
Şehir merkezine yakın Auroras’ı izlemek için birkaç iyi yer var. Arktik Bahçe Arktikum müze arkasında 10 dakika yürüme mesafesinde popüler bir nokta ve Ounasvaara  45 dakikalık yürüyüş mesafesinde başka iyi bir seçim. Işık kirliliği olmayan ve kuzey gökyüzünün sınırsız manzarasına sahip herhangi bir yer çalışır – daha karanlık, daha iyi.
Kuzey Işıkları genellikle 22.00 ile 02.00 arasında görünür, ancak bazen saat 19.00’da görülebilir. Bir gösteri sadece birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir.
Aurora Efsanesi: “Tilki Ateşi”
Sámi folkloruna göre, Auroras’a Lapland fells üzerinde koşan, kuyruğu ile kar çırpan ve kuzey gökyüzüne kıvılcım gönderen bir tilki neden oluyor.Kıvılcımlar, karanlık manzarayı aydınlatan renkli bir ateş yayı oluşturur.Kuzey Işıkları’nın Fin adı, “tilki ateşi” anlamına gelen “revontulet” bu efsaneden kaynaklanmaktadır.
Bilim Diyor
Bilimsel açıdan, Kuzey Işıkları,  güneşten gelen elektrik yüklü parçacıkların dünya atmosferine girmesi neticesinde çeşitli ışık renklerinin emisyonu gerçekleşir. Yeşil en yaygın olanıdır, ancak bazen kırmızı, pembe, mor, sarı ve hatta mavi görülebilir.