Meditasyon hakkında ne kadar bilgimiz var?

Meditasyonun yüksek tansiyon, belirli psikolojik bozukluklar ve ağrı gibi çeşitli durumlar için nasıl yardımcı olabileceğini araştıran için birçok çalışma yapılmıştır. Bir dizi çalışma ise meditasyonun nasıl çalıştığını ve beyni nasıl etkilediğini anlamamıza yardımcı oldu.

Meditasyonun etkinliği hakkında ne biliyoruz?

Bazı araştırmalar meditasyon yapmanın kan basıncını, bazı bağırsak sendromu semptomlarını, anksiyete ve depresyon ve uykusuzluğu azaltabileceğini öne sürüyor. Buna rağmen ağrı ve sigarayı bırakma tedavisi olarak etkinliğine dair kanıtlar hâla belirsizdir.

Meditasyonun güvenliği hakkında ne biliyoruz?

Meditasyon genellikle sağlıklı insanlar için güvenli kabul edilir. Bununla birlikte, fiziksel kısıtlamaları olan kişiler, hareket içeren belirli meditasyon uygulamalarına katılamayabilir.

Meditasyon Nedir?

Meditasyon, sakinliği ve fiziksel rahatlamayı artırmak, psikolojik dengeyi iyileştirmek, hastalıklarla başa çıkmak ve genel sağlık ve refahı geliştirmek için uzun bir kullanım geçmişine sahip bir zihin ve vücut uygulamasıdır. Zihin ve beden uygulamaları beyin, zihin, beden ve davranış arasındaki etkileşimlere odaklanır. 2017 Ulusal Sağlık Görüşmesi Araştırması’ndan (NHIS) elde edilen verilere dayanan yeni bir rapor, ABD’li yetişkinlerin son 12 ayda meditasyon kullanımının 2012 ile 2017 arasında üçe katlandığını (yüzde 4,1’den yüzde 14,2’ye) buldu. ABD’li çocukların (4 ila 17 yaş arası) meditasyon kullanımı da önemli ölçüde arttı (2012’de yüzde 0,6’dan 2017’de yüzde 5,4’e).

Pek çok meditasyon türü vardır, ancak çoğunun ortak dört unsuru vardır:

  1. mümkün olduğunca az dikkat dağıtıcı olan sessiz bir yer;
  2. belirli, rahat bir duruş (oturma, uzanma, yürüme veya diğer pozisyonlarda);
  3. bir dikkat odağı (özel olarak seçilmiş bir kelime veya kelime grubu, bir nesne veya nefesin hisleri);
  4. ve açık bir tutum (dikkat dağıtıcı şeylerin onları yargılamadan doğal olarak gelip gitmesine izin vermek).

Meditasyonun Etkinliği Hakkında Bilim Ne Diyor?

Pek çok çalışma, meditasyonu farklı durumlar için araştırmıştır ve ülseratif kolit geçirmiş kişilerde kan basıncının yanı sıra irritabl bağırsak sendromu semptomları ve alevlenmeleri azaltabileceğine dair kanıtlar vardır. Anksiyete ve depresyon belirtilerini hafifletebilir ve uykusuzluk çeken kişilere yardımcı olabilir.

Meditasyon ve Beyin

Bazı araştırmalar, meditasyonun beyni ve vücudu fiziksel olarak değiştirebileceğini ve potansiyel olarak birçok sağlık sorununu iyileştirmeye ve sağlıklı davranışları teşvik etmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Bilim Meditasyonun Güvenliği ve Yan Etkileri Hakkında Ne Diyor?

  • Meditasyon genellikle sağlıklı insanlar için güvenli kabul edilir. Fiziksel kısıtlamaları olan kişiler, hareket içeren belirli meditasyon uygulamalarına katılamayabilir. Fiziksel sağlık sorunları olan kişiler, meditasyon pratiğine başlamadan önce sağlık uzmanlarıyla konuşmalı ve meditasyon eğitmenlerini durumlarından haberdar etmelidir. Meditasyonun, anksiyete ve depresyon gibi belirli psikiyatrik sorunları olan kişilerde semptomlara neden olabileceği veya kötüleştirebileceğine dair nadir raporlar olmuştur. Mevcut zihinsel sağlık koşullarına sahip kişiler, meditasyon pratiğine başlamadan önce sağlık uzmanlarıyla konuşmalı ve meditasyon eğitmenlerini durumlarından haberdar etmelidir.
  • Meditasyonu geleneksel bakımın yerine veya bir sağlık uzmanına danışmanınız gereken bir sorununuzu görüşmeyi ertelemek için kullanmayın.
  • Düşündüğünüz meditasyon eğitmeninin eğitimi ve deneyimini sorun. Kullandığınız tamamlayıcı veya bütünleştirici sağlık yaklaşımları hakkında tüm sağlık uzmanlarınıza bilgi verin. Onlara sağlığınızı yönetmek için yaptıklarınızın tam bir resmini verin. Bu, koordineli ve güvenli bakımın sağlanmasına yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

Kategoriler: Meditasyon

0 yorum

Bir cevap yazın