Yaklaşık bir aydır düzenli olarak meditasyon yapmaya başladığımdan beri, günlük hayatımda ve zihinsel sağlığımda büyük bir değişiklik fark ettim. Meditasyon yapmayı düşündüyseniz ama hiç yapamadıysanız, hemen başlayın derim. Bu yolculuğa başladığımdan beri beni olumlu etkileyen konulardan ve başlamak için sahip olduğum sebeplerden bahsetmek istiyorum.

COVID-19 salgınından bu yana, günlük rutine bağlı kalmak en zor şeylerden biriydi. Şimdi, meditasyon yapmak için her gün aynı saate alarmımı kuruyorum. Ardından, günümü bunun etrafında yapılandırıyorum, bu bana bir rutin ve organizasyon duygusu veriyor.

Ayrıca işyerinde aşırı stresli olma eğilimindeydim. Ve sabırsız biri olarak, bu benim aşırı acele etmeme ve kendimi yormamla sonuçlanırdı. Bunun yerine, gün ortası meditasyon molaları işim arasında durmama, yavaşlamama ve elimdeki görevlere yeniden odaklanmama yardımcı oldu. Çoğu meditasyon türü, kendinize yardımcı olabilecek nefes alma tekniklerine odaklanır.

Meditasyon, haberlere karşı kaygımla savaşmama da yardımcı oldu. Haberleri takip ettiğimde maruz kaldığım manşetler, krizler ve hikayelerden bunalmış hissederim. Bu şekilde hissetmeye başladığımda hemen cihazlarımdan veya dergilerimden uzaklaşıp meditasyona başvuruyorum. Çoğu zaman, egzersiz yapmak, yemek pişirmek veya hobilerle uğraşmak gibi başka aktiviteler yaparken bile endişeli düşüncelerimizi engelleyemeyiz. Ama meditasyon yoluyla, zihnimi tamamen boşaltmak için güvenli bir yer bulabildim.

Herkes ruh sağlığı için stres ile farklı şekilde başa çıkar. Her şey sizin için neyin işe yaradığını bulmakla ilgilidir. Yeni bir şey denemek istiyor ve meditasyonun size fayda sağlayıp sağlamayacağını merak ediyorsanız, rehberli meditasyon başlamak harika bir yoldur. Kişisel olarak, uygulamanın metodolojisini öğrenmeme yardım eden rehberli meditasyonla başladım. YouTube’da, meditasyon uygulamalarında ve hatta Spotify’da çok sayıda seçenek bulabilirsiniz!

İster rehberli meditasyonu uygulayın ister kendi tekniğinizi mükemmelleştirin, meditasyon kesinlikle denemeye değer!

Marissa Boling


0 yorum

Bir cevap yazın