İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, İstanbul Turizm Platformu ‘nun düzenlediği Turizm Çalıştayında,  sektörün öncüleriyle bir araya geldik.

Kültürden, kongre turizmine, Gastronomiden, destinasyon yönetimine, Sağlık turizminden, teknolojiye bir çok konunun tartışıldığı bu özel günde dünya şehri İstanbul adına fikirlerimizi beyan edip, yeni iş birlikleri için verimli görüşmelerde bulunduk.

Çalıştayda tartışılan bazı konulardan örnek sonuçlar ise şu şekilde;

İstanbulun Turizm Vizyonunda öncelikli hedef kitlenin Avrupa olması gerektiği %57’lik bir oyla ilk sırayı aldı, Asya ve Pasifik bölgesi %25 ile ikinci sırada yer aldı.

İstanbulda gelecek 5 yılda öne çıkması gereken turizm tipi için yapılan puanlamada ise; Kültür ve Sanat Turizmi 5 üzerinden 4,78 puanla ilk sırada yer alırken, Gastronomi ve Eğlence Turizmi 4,56 ile ikinci sırada, Mice ise 4,54’lük puanıyla üçüncü sırada yer aldı. Doğa Turizmi ise dağal olarak 11. sıra olan en son sırada kendine yer buldu.

İstanbulun Turizmde Dünyadaki Rakiplerine oranla en büyük Avantajı sorusuna gelen cevap ise; 5 üzerinden  4,3 puanla Kültürel ve Tarihi Miras cevabı ön plana çıktı.