İçinde bulunduğumuz pandemi süresince hayaller kurmaktan geri kalmak elbette doğamıza aykırı; ama bilinçli insanlar olarak kurduğumuz hayallerin ve yapmak istediklerimizin sağlımızı tehdit etmesini de asla istemeyiz. Bu da bizleri daha sakin ve bakir kalmış yerlere yolculuk etme fikrine yönlendiriyor. Gideros Koyu

Bu yazımızda tarihi 3500 yıl öncesine dayanan; Amazon Kadınlarına, Cenevizlilere ve hatta birçok korsana ev sahipliği yapmış Gideros Koyu‘ndan bahsedeceğiz. Gideros Koyu, Kastamonu ve Bartın sınırları arasında yer alan Karadeniz’in doğal koylarından biridir. İlk gördüğünüzde gözlerinize inanamayabilirsiniz; çünkü bu bakir koy bir çanak misali hırçın Karadeniz’e doğru kendini kapatan bir doğa harikası. 

Gideros Koyu Bu korunaklı liman, günümüz teknolojisinin olmadığı zamanlarda her denizcinin geceleri gemisi için endişe etmeden uyumasını sağlamıştır. Gideros Koyu günümüzde sit alanı olup, UNESCO tarafından da koruma altındadır. Bu sebepten ötürü koyda yalnızca iki pansiyon, bu pansiyonların işletmesinde olan iki  restoran ve bir kamp alanı bulunmaktadır. Gideros Koyuna giriş tamamen ücretsiz olup arzu ettiğiniz takdirde kendi pikniğinizi dahi yapabilirsiniz. Vaktiniz varsa “Kâzım’ın Yeri” size mükemmel bir rakı sofrası ve Karadeniz’e özgü mısır ununa bulanmış, altın sarısı lezzetli balıklarıyla güzel bir gece yaşatabilir.

Gideros Koyu DenizHer gezginin ve ailenin kafasına takılan sorulardan biri ulaşım açısından ne kadar pratik olduğu. Açıkçası benim önerim, Gideros Koyu ziyaretini bir beşleme olarak gerçekleştirmek. Bu beşliye İstanbul’dan 6.5 saatlik, Ankara’dan 4.5 saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Sırasıyla sizleri Karadeniz’in favori mekanlarından Amasra, Çakraz, İnkumu, Kurucaşile ve Kapısuyu karşılayacaktır. Her birinin arası 20 dakikadan uzun olmayan bu eşsiz ve bakir koylar, Kapısuyu‘ndan sonra sizleri Gideros Koyuna ulaştıracaktır. Bu şekilde fiyat/enerji/performans açısından sizleri kesinlikle tatmin edeceğine inanıyoruz.  Bir sonraki yazımızda Amasra‘nın üzerinde ağırlıklı durarak, bu bahsi geçen doğa harikası koylardan bahsedeceğim. 

Kaptanın Seyir Defteri

Batuhan Sucu