E-TicaretHızla gelişen dünyamızda, otomasyonun güncel hayatımızdaki faaliyetleri kolaylaştırmada vaz geçilmez bir yeri vardır. Geniş anlamda otomasyon yazılım ve bilgisayardır. E-ticaret, yazılım ve bilgisayarların hayatımıza soktuğu bir kolaylıktır, E-ticaret için tüketimin otomasyonu diyebiliriz. Oturduğunuz yerden, evinizden, ofisinizden, bulunduğunuz herhangi bir ortamdan mal ve hizmet satmak veya satın almaktır. Günün her saatinde her ortamda alım satım yapabilmektir.Marketlere, alışveriş merkezlerine, cadde mağazalarına gitmeden, bilgisayarınız, tabletiniz veya cep telefonunuzla istediğiniz ürünlerin veya hizmetlerin siparişini vermek, satın aldığınız bu ürünlerin veya hizmetlerin adresinize teslim edilmesidir.

Olaya satış cephesinden baktığımızda da yine çılgınca bir şey; mağaza yok, kira yok, fuzuli giderler yok iyi bir lojistik aracısıyla bir çok ürünü evinizden dahi pazarlayabilirsiniz.

Geleceğin ticaret şekli E-ticarettir. Kısacası, E-ticaret de başarılı olan meyveleri toplar, parayı götürür.

E-ticaretin kalbi lojistiktir. Mal ve hizmetlerin satın alınma noktalarına, teslim edilmesi. Nasıl mı ?

En hızlı, en doğru, en ucuz ve en güvenli şekilde. Bu hedefi yakalayabilmek için gelecek yıllarda mühendisler tamamen bilgisayarların yönettiği ve operasyonlarını gerçekleştirdiği büyük ve akıllı depolar inşa etmeye başlayacaklardır.

Hükümetlerin ve de uluslararası kurumların e-ticareti yasal olarak çok iyi düzenlemeleri gerekir. Aksi olasılık, güncel yaşamımızı kolaylaştıran E-ticaret ulusal ve uluslararası sorunların kaynağı olur.

E-ticaret ile alışveriş merkezlerinin pozisyonu rekabetçi bir görünüme sahiptir. E-ticaret ile alışveriş merkezleri birbirleriyle üstünlük yarışı içindedirler. İyi düzenlenmemiş bir E-ticaret ağı, alışveriş merkezleri için bir tehdittir.

Günümüzde pek sıradan olan, ben yaptım oldu, mantığıyla her caddeye yapılan alışveriş merkezleri ülkemizde AVM enflasyonu ve beraberinde çok ciddi sorunlar yaratmıştır.

AVM’ lerdeki yüksek kira bedelleri, kabarık giderler, personel maliyetleri, bakım ve servis giderleri, ulaşım sorunları, birbirine yakın çok sayıda AVM oluşu, düşük cirolar işletmeleri kara kara düşündürmektedir.

Bu kadar plansız yapılan AVM’lerin yanına yasal ve altyapısal düzenlenmemiş E-ticaret düzeni gelirse o zaman adeta yaranın üzerine tuz serpilmiş olur.

E- ticarette hayat bu kadar zor değildir, iyi ve güçlü bir anabilgisayar, birkaç kişiden oluşan çalışan takımı, sağlam bir lojistik tedarikçisi, ilk etapta işe başlamak için yeterli gibi gözüküyor. E-ticarette güven olgusunu göz ardı etmemek gerekir. Eğer firmanız E-ticarete başlamak istiyorsa gereken güvenlik önlemlerini almalı ve satın alıcılara da bu güven duygusunu göstermelidir.

Burada bir çözümsüzlük mü görüyorsunuz ? Hayır, ben bir çözümsüzlük görmüyorum. Eğer bizler doğru hesaplar ve doğru planlamalar yaparsak sorunlar değil çözümler yaratırız. Eğer biz fiziksel mağazalar ve E-ticaret arasında doğru bir denge kurabilirsek hem olan sorunları azaltmış hem de vizyoner ve yenilikçi çözümler bulmuş oluruz.

Rıdvan İsmail   

Filozofun Köşesi    
Depolama ve Lojistik Sistemleri Uzmanı
TRIO Danışmanlık Hizmetleri
ridvan.ismail@trio-danismanlik.com

ilginizi çekebilecek dış kaynaktan bir makale: YENİ DÜNYANIN İŞ HAYATI VE MODELLERİ


0 yorum

Bir cevap yazın